Deti

Nezanedbajte zúbky vášho bábätka

Kedy je ten správny čas začať s ústnou hygienou u detí? Niekde sa dočítate, že stačí počkať na prvé zúbky, inde zas to, že začať treba už od narodenie. Preto nie je divu, že môžete mať v tejto téme malý zmätok. V prvom rade určite nie je na škodu, ak sa poradíte so zubným lekárom. Nemusíte však vyhľadávať špecialistu na detský chrup. Všetky potrebné otázky vám určite zodpovie aj ten váš.

zoubky
 
Pred zúbkami
Ak sa však o detské ústa začnete starať už od jeho prvých dní, určite nič nepokazíte, zabudnite na zubnú pastu a kefku. Keďže bábätko nemá zúbky, boli by vám tieto dva predmety celkom na nič. Na ústnu hygienu v tomto veku, vám postačí textilná vreckovka, alebo iný kúsok čistej látky. Vždy po jedle, alebo aspoň pred večerným uložením do postieľky, môžete svojmu drobcovi pretrieť ďasná s touto pomôckou a troškou vody. Handričku, alebo vreckovku nezabudnite pravidelne vyvárať v horúcej vode, aby ste zabránili ,množeniu baktérií.
 
Prvé zúbky
Keď sa v puse vášho bábätka objavia prvé zúbky, alebo aspoň ich náznaky, môžete siahnuť po kefke. Určite sa vyhnite používaniu tých dospeláckych. Kúpte si kefku na detský chrup, no a veľmi dobrou pomôckou sú aj kefky, ktoré si nastoknete na prst. Manipulácia je v tomto prípade omnoho jednoduchšia. Zubnú pastu však ešte ani teraz nebudete potrebovať.
 
Prečo potrebujete špeciálnu kefku?
Kefky pre bábätká sú v prvom rade vyrábané z mäkších vlasov. Po druhé ide samozrejme aj o veľkosť. No a spomínané náprstné kefky vám vedia naozaj veľmi uľahčiť život.

miminko
 
Kedy začať so zubnou pastou
Aj v tejto otázke sa názory odborníkov líšia. Ak sa teda opýtate zubára, určite nič nepokazíte. ak by ste sa rozhodli používať pastu na vlastnú päsť, opäť si vyberajte špeciálne výrobky, podľa veku vášho dieťatka. V neposlednom rade, by ste mali nájsť značku, ktorá neobsahuje chemické látky a rôzne umeliny. Čisto prírodné zloženie je najlepšie pre deti a samozrejme aj nás dospelých.

4.7/5 - (3 votes)

Written by